Historyczne transmisje meczów z piłkarskiego mundialu w 1966 roku

Piłka nożna w zasadzie od zawsze cieszyła się dużą popularnością, a być może największą tam, gdzie ma swoje korzenie, czyli na Wyspach Brytyjskich. Nic więc dziwnego, że mistrzostwa świata w 1966 roku, które odbyły się właśnie w Anglii, były wyjątkowym wydarzeniem dla Brytyjczyków. Jak się zresztą później okazało, żadne inne wydarzenie sportowe nie wzbudziło tylu emocji, a o wyjątkowości mundialu z 1966 roku świadczy także fakt, że to wtedy po raz pierwszy na dużą skalę rozpoczęto transmisję meczów.

Wykorzystani też wtedy m.in. łącze satelitarne, co sprawiło, że obraz z Anglii mógł trafić do wielu zakątków świata i na wszystkie kontynenty, w tym przede wszystkim do Ameryki Południowej, gdzie przecież piłka nożna to w wielu krajach sport narodowy.

Co ciekawe, to również wtedy po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z komentarzem w parze, kiedy w studiu jednej z telewizji zasiadł duet komentatorów. Podczas meczów obraz pokazywany był z kilku różnych kamer, co dla wielu było nowością, ale Anglicy nie tylko zaskoczyli kibiców – tworzyli bowiem nawet grafiki, na których przedstawiali składy obu zespołów. Ze względu na to, że niektóre mecze rozgrywane były o tej samej godzinie to nie udało się pokazać wszystkich spotkań, choć oczywiście wszystkie najważniejsze akcje pokazano potem w transmisjach skrótowych.

Finał – w którym po dogrywce tryumfowali gospodarze – pokazywany był nawet w kolorze i przyciągnął przed telewizory tłumy ludzi zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie.